اخباررونماییعمومی

رونمایی و جشن امضای “کتاب مست و سنگستان” در فروشگاه به‌نشر برگزار شد.

کتاب مست و سنگستان خاطرات شفاهی عزیزالله فرخی، خاطرات دوران جنگ و اسارت به قلم حجت الله ایروانی، دومین کتاب از مجموعه خاطرات شفاهی نشر۲۷ بعثت، روز دوشنبه مورخ ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۵ در فروشگاه آستان قدس رضوی (به‌نشر) واقع در خیابان انقلاب با حضور نویسنده و راوی کتاب و همر‌رزمان ایشان برگزار گردید.

عزیزالله فرخی از بچه‌های محله اما‌م‌زاده حسن تهران است؛ از بچه‌های گردان ۹ پادگان حضرت ولی‌عصر. کتاب حاضر حاصل سی ساعت مصاحبه و دو جلد خاطرات سالنامه عزیز از خاطرات جنگ و اسارت؛ خاطرات دیده‌بانی، عملیات بیت‌المقدس، مجروحیت روی قله ۱۹۰۴ و اسارتش در اردوگاه‌های عراق است. عزیز در گردان ۹ با محسن وزوایی، با مهدی خندان در سرپل ذهاب، با رضا چراغی در عملیات بیت‌المقدس، در والفجر۴ با حاج همت و دیگران آشنا شد.

فصل اول کتاب مختص خاطرات دفاع مقدس و فصل دوم کتاب مختص به خاطرات مجروحیت و اسارت اختصاص دارد. بعد از آن هم به خاطرات اسارت تا آزادسازی پرداخت شده است.

در ابتدای مراسم آقای حجت‌‌الله ایروانی که یکی از رزمندگان دوران دفاع مقدس، دیده‌بانی تیپ‌خانه ۶ خاتم است این چنین بیان کرد: بنده در سال ۶۹ کتاب خاطرات بچه‌های دیده‌بانی را نوشتم که ۲ الی ۳ جلد از این کتاب توسط مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) تقریظ شده است و همچنین کتاب آتش به اختیار بنده که به چاپ ششم خود رسیده است.

وی در ادامه گفت: در سال ۱۳۶۱ بنده سرپل ذهاب، قصرشیرین با عزیز آشنا شدم و دوستی من از آن سال با ایشان شروع شد. عزیز مصاحبه‌های خاطرات دوران جنگ و اسارت خود را در سپاه لشکر ۲۷ انجام داده بود. بنده پیش آقای سرهنگی رفتم و در مورد مصاحبه‌ها و کار نوشتن آنها با ایشان صحبت کردم که آقای سرهنگی گفت زحمت پیاده‌سازی این کتاب را انجام بدهید. بعد از پیاده‌سازی کار خدمت آقای سرهنگی رسیدم و به همراه توضیحاتی کار پیاده‌سازی خاطرات را برایشان شرح دادم که ایشان گفتند پس کار بازنویسی هم خودتان انجام بدهید. بنده هم شروع به بازنویسی کار کردم و الان کتاب حاضر با عنوان مست و سنگستان توسط نشر۲۷ چاپ و منتشر شد.

متاسفانه کتاب در مورد عملیات آزادسازی خرمشهر کم کار شده است ولی در این کتاب درباره عملیات آزادسازی خرمشهر عزیز خیلی زیبا توضیحاتی را بیان کردند. در اول کتاب به این اشاره کردم که عزیز همیشه عزیز است، حتی در دوران اسارت عزیز اسارت را به اسارت گرفت و عزیز ماند.

شروع بحث اسارت از دامنه قله ۱۹۰۴ کالی‌مانگا شروع کردیم و بعد مقداری درمورد اتفاقات پای قله نوشتیم و یک فلش‌بک زدیم به یک هفته قبل که در قرارگاه که عزیز با حاج همت ملاقات کرد.

وقتی عزیز در بالای قله مجروح می‌شود ۲-۳ روز روی قله در میدان مین دور خودش می چرخید. برای همین اسم کتاب را از همان قله ۱۱۹۰۴ گرفتیم؛ مست و سنگستان که عزیز دور خودش می چرخید و با همون دید کمی که داشت و در حال مجروحیت دور خودش چرخید تا اسیر شد.

در ادامه مراسم عزیزالله فرخی بعد از صحبت‌هایش در مورد انقلاب و امام این چنین بیان کرد: این انقلاب قدری دارد که ما قدر آن را نمی‌دانیم و مانده تا متوجه آن بشویم. هنوز هم در فتنه هم‌زمانی هستیم و چون با اوضاع هم‌زمانیم، خیلی متوجه بزرگی آن نیستیم. موشه‌دایان وقتی انقلاب پیروز شد پیام داد و گفت: زلزله‌ای در دنیا اتفاق افتاده است که آثار‌ آن بعدها معلوم می‌شود. شاید آن‌ها بهتر از ما این مطالب را فهمیده‌اند.

فرخی گفت: از بین همین بچه‌های کوچه و خیابان انقلاب سلیمانی بیرون آمد که بزرگان دنیا در مورد ایشان گفتند که وی فردی استراتژیست بوده که در جهان مثل ایشان نیامده است. ابداعاتی در جنگ‌های زمینی داشته و دستوراتی برای ۵سال بعد را داده است.

وی ادامه بیان کرد: متن کتاب را مواردی که قابل نوشتن بود را مطرح کردیم و خیلی از اتفافات آن را بیان نکردیم. این کتاب را نوشتیم برای اینکه از فرمان رهبری اطاعت کنیم و برخی از اتفاقاتی که رخ داده بود را ثبت کنیم تا بماند.

فرخی گفت: جنگ قدرت اینقدر خطرناک بود که در عراق حدود ۱۲۰۰،۱۳۰۰ همدیگر را در حد مرگ می‌زدند. میخواهم بگویم جنگ قدرت اینقدر خطرناک است که در محیط بسته زندان رخ داد و باعث کشته شدن خیلی‌ها گردید. وی در پایان صحبت‌هایش گفت: کتاب حاضر حاصل ۱۳ سال کار است که ۸ سال آن بصورت مداوم انجام شد.

بعد از صحبت های عزیزالله فرخی آقای ترابی فرمانده ایشان گفت: قدردان عزیز هستیم که در مورد زندگی اندک خود در کنار شهدای عزیز و بزرگ و دوران اسارت نوشت و حاصل ۱۳ سال کار را بصورت کتاب به رشته تحریر در آورد تا خاطرات این عزیزان ماندگار بماند. و در آخر از بچه‌های گردان ۹ و رزمندگان دیگر درخواست کرد که خاطرات خود را به رشته تحریر در بیاورند و برای نسل‌های آینده به یادگار بگذارند.

در پایان مراسم برادر شهید محسن وزوایی از عزیزالله فرخی تقدیر کردند و به رسم یادبود هدیه‌ای به ایشان دادند. و کتاب مست و سنگستان توسط نویسنده و راوی کتاب برای شرکت کنندگان امضا گردید و فوم برد کتاب به امضا نویسنده و راوی و هم‌رزمان وی به یادگار ماند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + هفت =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن