عمومی

گفتگو با معاون ادبی نشر ۲۷ بعثت

باشگاه خبر نشر ۲۷، با جناب آقای جواد کلاته عربی؛ نویسنده و معاون ادبی نشر ۲۷ بعثت گفتگوی کوتاهی را ترتیب داده است که در ادامه آن را با هم می‌خوانیم.

توضیحی درباره فعالیت خود در نشر ۲۷ بفرمایید.

حضور بنده در مرکز ۲۷ به مهرماه سال ۹۲ برمی‌گردد که برای تحقیق درباره زندگی حاج احمد متوسلیان مهمان این موسسه شدم و حدود شش ماه در اینجا کار کردم که پیش از اتمام کارم روی پروژه حاج احمد از من دعوت به همکاری در موسسه شد و از ابتدای سال ۱۳۹۳در بخش کتاب به صورت تمام وقت مشغول شدم. در این مسئولیت، در ابتدای امر وظیفه بازبینی و بازنویسی کتب شهدای فرمانده گردان لشکر را به عهده گرفتم که پس از مدتی، با گذشت زمان و انسجام دادن به تیم تحقیق موسسه و استفاده از نویسنده‌های بیشتری به سطح فعلی رسیدیم.
بخشی از دغدغه اصلی نشر ۲۷ نوشتن کتاب درباره فرمانده گردان‌های شهید است. به نظر من اساسی‌ترین اتفاقی که از آن سال‌ها تا کنون افتاد تغییر نگاه به کتاب زندگینامه شهدا بود. از این لحاظ که تا پیش از این، ما کمتر به زندگی شخصی شهدا و نیمه پنهان زندگی‌شان پرداخته بودیم. با تغییر رویکردی که در این بخش دادیم توانستیم دید گسترده‌تری نسبت به زندگی شهدا داشته باشیم و خوشبختانه مخاطب‌های ما هم این رویکرد را پسندیدند.

درباره رمان‌نویسی در نشر توضیح دهید. آیا تا به حال اثر رمان منتشر کرده‌اید؟

سال ۹۴ بحث رمان را برای اولین‌بار پس از نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو با سردار کاظمینی مطرح نمودیم و خوشبختانه مورد توجه قرار گرفت، منتهی نتیجه خاصی از آن حاصل نشد تا آنکه در مهر ماه توفیق شرفیابی نزد مقام معظم رهبری را با جمعی از همکاران موسسه داشتیم. مقام معظم رهبری در آن جلسه اهمیت رمان را در کنار کارهای مستند و کارنامه‌های عملیاتی گوشزد کردند و فرمودند مردم اهل مطالعه رمان هستند و در کنار قشر کتابخوان حرفه‌ای به این طیف نیز باید پرداخته شود. متاسفانه از آنجایی که به فاصله سه چهار روز پس از آن جلسه، حاج حسین همدانی به درجه رفیع شهادت نائل شد همه این مسائل به فراموشی سپرده شد تا ماه‌ها بعد دوباره بحث رمان‌نویسی در دستور کار قرار گرفت و خوشبختانه این اتفاق افتاد و قرار شد تولید چند رمان باکیفیت در مجموعه ۲۷ کلید بخورد که این یک قدم خیلی بلندی برای موسسه بود.

آیا از این پروژه تا کنون چه رمانی به نتیجه رسیده است؟

از این پروژه یکی از آن‌ها به نتیجه رسید که «خداحافظ سالار» بود و دو تا از این کارها در شرف پایان هستند.
این رمان‌ها در چه زمینه‌ای هستند؟
تصمیم بر این بود که یک رمان نوجوان داشته باشیم و یک رمانی که به یکی از عملیات های لشکر ۲۷ می پردازد. این رمان‌ها در مراحل پایانی نگارش هستند و نویسندگان آنها از رمان‌نویس‌های برتر کشور هستند.

درباره پرداختن به زندگینامه شهدای مدافع حرم توضیح دهید.

یکی از اتفاق‌های مهمی که در مرکز رخ داد ورود به مسئله شهدای مدافع حرم بود که اولین کاری که در این مجموعه صورت پذیرفت نگارش زندگی‌نامه شهید حسین همدانی اثر آقای بابایی به نام «پیغام ماهی‌ها» بود. و پس از آن چند اثر دیگر در این زمینه کار و منتشر گردید.

آیا در ژانر کودک کار کرده‌اید و باز هم ادامه خواهد داشت؟

۴ اثر کودک توسط نشر ۲۷ به چاپ رسیده است و فعلا کتاب جدیدی در حوزه کودک در دست اقدام نداریم.

در سال ۹۷ چه تعداد کتاب توسط نشر ۲۷ منتشر خواهد شد؟

در نظر داریم سال ۹۷ حدود ۲۵ کتاب منتشر کنیم. که بعضی از آن‌ها فرماندهان ارشد و فرماندهان گردان هستند. کارنامه عملیاتی عملیات مسلم در دست اقدام و در مراحل پایانی خود است. همچنین کارنامه عملیاتی والفجر مقدماتی نیز امسال شروع خواهد شد. چند کتاب مدافع حرم و دو رمان مذکور نیز در این لیست قرار دارند.
نزدیکترین کتاب‌هایی که منتشر خواهیم کرد کتاب «فرزند عمار» زندگینامه شهید تندسته و «در هیاهوی سکوت» زندگی‌نامه شهید عباس ورامینی است.

آیا سیاستی در رابطه انتشار کارهایی مربوط به شهدای خارج از لشکر ۲۷ دارید؟

زندگینامه شهید مدافع حرم مهدی حسینی با عنوان «تمنای بی خزان» یکی از کتاب‌های خوبی است که خارج از لشکر ۲۷ و پروژه پیشنهادی به ما بوده است. کاری بسیاری جذاب و با کیفیت است. اخیرا کتاب فرمانده لاله‌ها زندگینامه شهید پرویز محبی را هم داشتیم.
اگر از شهدای شاخص خارج از لشکر ۲۷ کار خوبی پیشنهاد شود موسسه همکاری می‌کند ولی کماکان مسئولیت اصلی ما پرداختن به شهدای لشکر و تاریخ لشکر ۲۷ است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 12 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن