تولیداتکتاب‌ها

فرمانده لاله‌ها

روایت مستندی از زندگی سردار شهید پرویز محبی

«فرمانده لاله‌ها» روایت مستندی از زندگی سردار شهید پرویز محبی فرمانده سپاه ماسال و چوکا اثر جواد کلاته عربی است.

او در مقدمۀ کتاب خود دربارۀ این اثر چنین نوشته: «فرمانده لاله‌ها» براساس گفته‌های شاهدان عینی و دستنوشته‌های شهید، به زندگی و زمانۀ پرویز محبی می‌پردازد. بر این اساس، نگارنده کوشیده است به دنبال ترسیم تصاویری از شخصیت محوری کتاب، بر زمین واقعیت‌ها باشد. خاطرات مشترک مصاحبه‌شونده‌ها با پرویز و بخش‌هایی از تار یخ سیاسی ــ اجتماعی شهر ماسال و بعضی شهرهای استان گیلان (به روایت همان‌ها) در دهه‌های ۴۰ تا ۶۰ شمسی، اساس کار نگارش کتاب بود. همچنین، یک بخش کامل از کتاب (فعالیت جهادی در شهر آبادۀ شیراز) براساس اطلاعات دفترچۀ یادداشت شخصی شهید شکل گرفت. بنابراین، تحلیل‌ها و ظن‌وگمان‌ها، نمی‌توانستند هیچ‌یک از قطعات این پازل را تشکیل دهند. این روایت‌ها در متن کتاب با زاو یۀ دید سوم شخص مفرد عرضه شده است. اما لابه‌لای متن کتاب، روایت برخی خاطرات را به دست راوی‌هاشان سپردم و از زاو یۀ دید اول شخص مفرد استفاده کردم.
همچنین از گفته‌هایی بهره بردم که خیلی‌ها از اعماق جان می‌گفتند و چکیدۀ فهم آنها از پرویز بود؛ حرف‌هایی که سال‌ها در دلشان ته‌نشین شده بود و احساس می‌کردم از جنس شهود باشد. این روایت‌ها که گاهی آمیخته با نمودهای بیرونی رفتار پرویز است، دستمایۀ استفادۀ من از زاو یۀ دید دوم شخص مفرد شد. از این متن‌ها که بار عاطفی هم دارند و به نوعی، نجواهای مستند نگارنده با شخصیت اصلی کتاب است، به عنوان و رودی کوتاهی در آغاز فصلهای کتاب استفاده شده است.

کتاب حاضر در ۱۶۸ صفحه به همراه اسناد و تصاویر در سال ۱۳۹۷ از سوی نشر ۲۷ بعثت منتشر گردید.

علاقمندان می‌توانند این اثر را به مبلغ ۱۱ هزار تومان تهیه نمایند.

همیشه جزو اولین‌ها بودی. خیلی از جوان‌های شهر با نوارها و اعلامیه‌هایی که تو از شیراز می‌آوردی، امام را شناختند. خیلی از آنها رسالۀ عملیۀ امام خمینی را برای اولین بار، توی دست تو دیدند. بعد از انقلاب، بسیجِ شهر را راه انداختی و شدی فرمانده‌اش. سپاه را هم خودت راه انداختی و شدی نخستین فرماندهِ آنجا. وقتی رفتی سپاه چوکا را تحویل گرفتی، خیلی زود شدی فرمانده عملیات‌های غرب استان گیلان. و حالا وقت رفتن هم، نمی‌توانستی فرمانده نباشی. رفتی و دوباره شدی فرماندهِ یک جای جدید!

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 3 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن